Proces wyżarzania
Wyżarzanie jest metodą obróbki cieplnej metali, która polega na nagrzewaniu materiału do określonej temperatury, po czym utrzymywaniu tej temperatury, a następnie wystudzeniu. Uzyskana struktura ma właściwości podobne do stanu równowagi termodynamicznej. Wyżarzanie stosuje się najczęściej dla stali energetycznych, aby zmiękczyć i ujednolicić skład chemiczny w strefie spawania. Wyróżniamy następujące rodzaje wyżarzania:
- ujednorodniające – rezultatem wyżarzania ujednorodniającego jest ujednorodnienie składu chemicznego materiału;
- odprężające – przeprowadza się je w celu usunięcia naprężeń spawalniczych, odlewniczych, czy wynikłych z obróbki plastycznej na zimno;
- normalizujące – celem wyżarzania normalizującego jest zwiększenie wytrzymałości stali;
- rekrystalizujące – wykonywane w celu przywrócenia poprawnej struktury odkształconemu metalowi, a także utraconych właściwości fizycznych
i mechanicznych; - odpuszczające – zapewnia stałość wymiarów narzędzi czy części urządzeń przemysłowych;
- zupełne – w wyniku wyżarzania zupełnego znikają naprężenia własne, poprawia się ciągliwość stali, zmniejsza się twardość.
Wyżarzanie na wiele zalet – przede wszystkim zapewnia ono stabilność wymiarową, poprawia właściwości mechaniczne, fizyczne, a także umożliwia obróbkę za pomocą skrawania.
W REM-WAR używamy wyżarzarki oporowej dwunastokanałowej ze sterowaniem i rejestracją procesu wygrzewania w funkcji czasu. Urządzenie skonstruowane jest w taki sposób, by umożliwić jednoczesne wyżarzanie dwunastu połączeń spawanych. Proces odbywa się szybko i bezpiecznie, zgodnie z wytycznymi kart technologicznych zatwierdzonych przez Urząd Dozoru Technicznego.